Az első: "Rozi ház"
Cím: Zalaszabar, Kossuth u. 68.
Lakóterület: 80 m2, Telek: 1228 m2
Lakóterület: 80 m2, Telek: 1228 m2
Leírás: kb. 100 éves rusztikus tömésház. A házfelújítás során a következő helységeket alakítottuk ki: két szoba a tetőtérben, földszinten nappali, konyha, fürdőszoba, wc. Földbe vájt pince, kerti csap, teraszos kert.
Elvégzett munkálatok: a falak talajvíz elleni szigetelése bitumenes szigetelőlemezzel. Külső-belső falsíkon komplett vakolateltávolítás. Falak vaspántokkal való összefogása a stabilitás érdekében. Az eredeti régi aljzat eltávolítása. Falakat kívül-belül rabic-drótozással láttuk el. Ez rögzíti a tömés falon a vakolatot. Külső-belső vakolás. Szennyvízrendszer csövezés. Aljzat szigetelés, aljzat betonozás. Használati vízrendszer kiépítés. Gipszkarton közfal és mennyezet burkolat szerelés. Tetőszerkezet egészséges volt, csak a két oromzaton kellett minimális javításokat elvégezni.Padlástérben gerendák közti hőszigetelő gyapot elhelyezés, ráfóliázás és gipszkartonozás. Új nyílászárók beépítése. Hideg és meleg burkolatok készítése. Komplett külső-belső festés. Szerelvényezés.
"Guzmics ház"
Cím: Zalaszabar, Zrínyi u.1.
Lakóterület: 110 m2, Telek: 374 m2
Leírás: kb. 100 éves, rusztikus tömésház. A házfelújítás során a következő helyiségeket alakítottuk ki: a tetőtérben két szoba és egy fürdőszoba wc-vel, a földszinten nappali, konyha, fürdőszoba, wc.
Név eredete: rusztikus házaink „neve” a volt tulajdonosok nevéből ered. Ezt a házat nem Guzmicséktól vettük, de a falu köztudatában ehhez a családhoz kapcsolódott a ház. Ezt a nevet kellett használnunk, mert a faluban senki se tudta, hogy melyik házon munkálkodunk, míg nem ezt a nevet használtuk.
Elvégzett munkálatok: A ház megvásárlásakor tapasztalt állapot siralmas, és elkeserítő volt.
…egy közfal összeomlott…
…egy ablak felett beázás volt, s ebből kifolyólag e felett az ablak feletti fal leomlott…
…a szobákban a hajópadló elrothadt, beszakadt…
…a tetőszerkezetet a lélek tartotta csak egyben, korhadt, szuvas, a lécek görbék…
…falak nedvesek 40-50 cm magasságig…
…a tető egyik sarka beszakadt, s a falból már virág nő…
…a falakon helyenként 3-5 cm széles repedések vannak…
Mindenki úgy vélekedett, hogy ezt a házat le kell bontani. Igen, az állapotából logikailag ez következett volna.
Viszont a telek méretéből adódóan az Építéshatóság nem adott volna ki új építési engedélyt, tehát egyetlen lehetőség maradt a felújítás. De megvalósítható-e? Pár napos egyeztetést követően elkezdtük:
- tetőbontást megelőzően falak „összepántolása”, (lásd Műhelytitkok)
- falak kapilláris nedvességszigetelése falbontásos technikával, (lásd Műhelytitkok)
- vakolatként a falakon lévő „sározás” eltávolítása ásóval, majd a falak egyenesre faragása szintén ásóval, (lásd Műhelytitkok)
- tetőbontás,
- falakra 30 cm magas, 55 cm széles (teljes falvastagság) betonkoszorú készítése,
- új tetőszerkezet, régi cserepezéssel,
- aljzat 20 cm mélységben történő kiásása,
- szennyvízcsövezés 110 mm-es vastagságú csöveinek elhelyezése,
- szerelőbeton 7 cm vastagságban,
- 4mm-es bitumenlemezzel (Villas) nedvességszigetelés,
- Fűtéscsövezés, és a vékony szennyvízcsövek fektetése, beépítése,
- 5 cm Nikecell-el az aljzat hőszigetelése,
- aljzatbetonozás,
- falakon elektromos kábelekhez előkészítés (dobozolás, csövezés),
- falak szegeléses és drótozásos rabicolása (lásd speciális technikák),
- vakolat előtt gúzolás (lásd speciális technikák),
- teljes külső-belső vakolás erős meszes vakolattal,
- cserélt nyílászárók beépítése,
- padlástérben szarufák közti hőszigetelés ásványgyapottal,
- ugyanitt gipszkartonozás,
- teljes külső-belső festés, mázolás,
- hideg és meleg burkolatok elhelyezése,
- szerelvényezések.
"Csarnok"
Cím: Zalaszabar: Kossuth u. 32.
Lakóterület: 80 m2, Telek: 301 m2
Név eredete: ennek az ingatlannak is érdekessége a neve, melyet nem mi találtunk ki. Eredetileg – vagy 100 éve - egy zsidó tejkereskedő tulajdonában volt. A helyi gazdáktól felvásárolta a tejet, abból túrót, vajat, tejfölt, sajtot készített, s a keszthelyi piacon értékesítette. Állítólag a Festetics családnak is szállított.
A hűtés, mint tartósító technika bevezetése előtt, a pincéjében jeget tároltak. Telente metszették a Zalán, vagy a Kis-Balatonon. Az év során a pincében szalmával takarva nem olvadt el. A pincébe létrán kellet lemenni egy kis szűk nyíláson át, hogy így is csökkentsék a nyári meleglevegő beáramlási esélyét. Az államosítás után is tejfelvásárlóként működött. Az átkosban az itt felvásárolt tejet Nagykanizsán dolgozták fel. Rendszerváltás után, a nagykanizsai tejüzem bezárása óta üresen állt, s csúnya színfoltja volt Zalaszabarnak.
Eredetileg oly kis jelentéktelen épület volt, hogy Nekünk fel sem tűnt a benne rejlő lehetőség. Egy helyi képviselő jelezte, hogy éppen elárverezik az épületet. Vezetékes víz, szennyvíz, villany volt az ingatlanon… Így belevágtunk a házfelújításba. A helyi erők (szomszédok) örültek, hogy mi vettük meg, mert tudták, hogy milyen ingatlanok kerülnek ki a kezeink közül.
Miért „csarnok”? Több helyen is hallottam ezt a kifejezést a tejfelvásárló épületre. Holott mindenhol kicsi épületekről volt szó. Az itt lakók nem kérdőjelezik meg a szó eredeti, tényleges jelentését adott épület kapcsán. Ez a szó szervesen kapcsolódik ehhez az épülethez. A megvásárlás után budapesti rokonunknak említettük, hogy vettünk egy csarnokot. A helyszínre érve nem találta meg, mert egy „akkora” épületet keresett. Nekem ekkor tudatosult a csarnok mint név…
Az eredeti 54 m2 alapterületből csak a fele állt, a másik felét újra kellett építenünk. Az épület állapota egyébként nagyon jó volt a megvásárlásakor. A domb felőli oldalon a visszaépített bővítmény cca 180 cm mélyen a talajban van. Ezért ott eredetileg vízhatlan homokkőfalazat volt (lásd speciális technikák).
Elvégzett munkálatok:
- maradvány falak, s a „búvó nyílásos” pincelejáró elbontása,
- az eredeti alapterületnek megfelelő mérethez a kiugró részt kapcsolva úsztatott alapbetonozás,
- szerelőbeton aljzat öntése,
- Villas aljzatszigetelés,
- a domb oldalába épült résznél szigetelésvédő falat húztunk,
- erre lett fektetve, s összehegesztve a Villas vízszigetelés, melyet összekapcsoltunk az aljzat szigetelésével,
- megépítettük a képeken is látható natúr kő belső falazatot, mely kívül cca 180 cm magasságig a domboldalban van (eredetileg is ez a kő fal volt, csak újjáépítettük),
- a natúr kő falazathoz kapcsolódóan épült a kiugró front bontott nagyméretű téglából (Rákóczi tégla, lásd érdekességek)
- régi szárnyon tetőbontás,
- az egész épületen egybefüggő betonkoszorú készült, ez egybefogja az összes falat (régi fal téglából, új fal kőből, új fal téglából),
- tető szerkezet építése hő tükrös, légbuborékos párazáró tetőfóliával,
- galéria váz-szerkezet és födémgerendázat kiépítése,
- tűzfalak építése,
- nyílászárók beépítése,
- szarufák közti hőszigetelés beépítése,
- használati víz, szennyvíz s fűtési vízrendszer kiépítése,
- aljzatbetonozás,
- gipszkartonozás,
- galéria hajópadlózat fektetése,
- hullámos, vagy sodrott fűzből natúr, kérgezett belső galéria korlát építése,
- külső, nikecell hőszigetelés,
- külső-belső festés, mázolás, színezés, lazurozás,
- hideg és melegburkolatok készítése, fektetése,
- szerelvényezés,
- kerítés építése,
- pincelejáró újjáépítése
- "Frankó-ház"
Cím: Zalaszabar, Kossuth u. 6.
Lakóterület: 90 m2, Telek: 1200 m2
Név eredete: a ház nevének eredete egyszerű. Mivel a volt tulajdonos neve Frankovics, ebből adódóan Frankó-ház. Megvásárlásánál ennek az ingatlannak a padlásán olyan mennyiségű lom volt, hogy csak ennek az eltávolítása eltartott napokig.
Elvégzett munkálatok: gyakorlatilag a ház felújítása ugyanabból állt, mint a Guzmics házé. Annyi különbséggel, hogy itt nem lett a tető lecserélve. Csupán 2 pár szarufát cseréltünk ki, fóliáztuk a szerkezetet, léceztük, s a régi cserepet visszaraktuk. Nem kapott betonkoszorút sem, viszont a padlásfelszínt perlit könnyűbetonnal (lásd speciális technikák) zártuk le. Így biztosítva a hőszigetelést, illetve a járható felszínt. A kandalló tűztér a Makói Váll-ker Kft (lásd partnercégek) nevét öregbíti. A beépíthető kandallótestet a helyszínen építettük körbe saját ötlet alapján.
Az esővíz kezelésére ennél az ingatlannál egy érdekes vízelnyelős (lásd speciális technikák) megoldást alkalmaztunk. Olyan helyen alkalmazható, ahol a talaj nedvességtartalma alacsony (pl. domboldal), s így nem terheli a talajt nagy nedvességtöblettel.
"Schoffer ház"
Cím: Zalaszabar, Deák Ferenc u. 75.
Lakóterület: , Telek:
Név eredete: természetesen a nevét a volt tulajdonosról, Soffer Rozi néniről kapta. Nénénk bár szellemileg teljesen fitt volt, de a Parkinson kór annyira előrehaladott volt, hogy szerződés aláírásnál a fia fogta a kezét.
Elvégzett munkálatok: A házfelújítás főbb lépései azonosak a Guzmics háznál leírtakkal. Annyi különbséggel, hogy kapilláris vízszigetelésként (a fal alászigetelése) nem a falkibontásos megoldást alkalmaztuk. Mivel az idő sürgetett, s árban szinte azonos volt, a rozsdamentes hullámlemez falba történő bepréseléses technikát alkalmaztuk (lásd speciális technikák). Mikor megvettük a házat, még nem volt vezetékes víz az ingatlanon. A víz bekötéséig a kutat használtuk. Mivel a víz így ingyen volt, ezt később is alkalmaztuk. Parkosításhoz, füvesítéshez a júliusi rekkenő hőségben a szivattyú 6-8 órán át folyamatosan emelte ki a kútból a vizet. Naponta akár 4-5 m3-t is. Víz volt bőven. Nagy vízhozamú vízéren áll a kút ebben az utcában minden kertben. A szomszédok, akik alig használták a kútjaikat, nagyon örültek. Az Ő kútjaikból is kiürült a pangó víz a nagy mennyiségű víz kiemeléssel, s így még ihatóvá is váltak a kútjaik.